  • ELC-09D820F
ELC-09D820F
advertisement
Manufacturer No:
ELC-09D820F
HK JDW NO:
590-ELC-09D820F
Datasheet:
ELC-09D820F
Step5Bar-code shipping tag
ELC-09D820F
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
    Radial, Vertical Cylinder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
  • Series
    09D
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.374Dia 9.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Wirewound
  • Resistance
    160mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    900mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    4mm
  • Inductance
    82μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm
  • Current
    520mA
  • Max DC Current
    900mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • DC Current
    900mA
  • Series Resistance
    160mOhm
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Diameter
    9.5mm
  • Height
    8.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.350 8.90mm