  • ELC-12D102E
ELC-12D102E
advertisement
Manufacturer No:
ELC-12D102E
HK JDW NO:
590-ELC-12D102E
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-12D102E
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELC-12D102E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    9.071847g
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    12D
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    720mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    870mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    720mOhm
  • Current
    480mA
  • Max DC Current
    870mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    870mA
  • RMS Current (Irms)
    870mA
  • Self Resonant Frequency
    10kHz
  • Diameter
    12mm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm