  • ELC-18B8R2L
ELC-18B8R2L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-18B8R2L
HK JDW NO:
590-ELC-18B8R2L
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
ELC-18B8R2L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-18B8R2L
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Series
    18B
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Wirewound
  • Resistance
    16mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    18mm
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    6.6A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    16mOhm
  • Current
    4.8A
  • Max DC Current
    6.6A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    6.6A
  • Series Resistance
    16mOhm
  • Self Resonant Frequency
    10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    27mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm