  • ELC-18E332L
ELC-18E332L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-18E332L
HK JDW NO:
590-ELC-18E332L
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Step5Bar-code shipping tag
ELC-18E332L
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Series
    18E-L
  • Size / Dimension
    0.748Dia 19.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Number of Terminations
    4
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    600mA
  • Shielding
    Shielded
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Inductance
    3.3mH
  • Test Frequency
    0.01MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Rated Current-Max
    0.6A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.988 25.10mm