  • ELC11D2R2F
ELC11D2R2F
advertisement
Manufacturer No:
ELC11D2R2F
HK JDW NO:
590-ELC11D2R2F
Datasheet:
ELC11D2R2F
Step5Bar-code shipping tag
ELC11D2R2F
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    ELC11D
  • Size / Dimension
    0.453Dia 11.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    13mOhm
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    5.3A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    13mOhm
  • Max DC Current
    5.3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    5.3A
  • RMS Current (Irms)
    5.3A
  • Series Resistance
    13mOhm
  • Self Resonant Frequency
    10kHz
  • Diameter
    11.5mm
  • Height
    13.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.547 13.90mm