  • ELG-150-12DA
ELG-150-12DA
advertisement
Manufacturer No:
ELG-150-12DA
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-ELG-150-12DA
Package:
Datasheet:
ELG-150-12DA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELG-150-12DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Series
    ELG-150 (150W)
  • Size / Dimension
    7.68Lx2.48W x 1.40 H 195.0mmx63.0mmx35.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Power (Watts)
    120W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    100VAC
  • Current - Output (Max)
    10A
  • Voltage - Output
    12V