  • ELHS501VSN271MR45S
ELHS501VSN271MR45S
advertisement
Manufacturer No:
ELHS501VSN271MR45S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELHS501VSN271MR45S
Description:
LHS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 65
Step5Bar-code shipping tag
ELHS501VSN271MR45S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    LHS
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.47A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1021A @ 50kHz
  • Height Seated (Max)
    1.870 47.50mm