  • ELJ-FA8R2JF
ELJ-FA8R2JF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FA8R2JF
HK JDW NO:
590-ELJ-FA8R2JF
Datasheet:
ELJ-FA8R2JF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FA8R2JF
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    140mA
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Rated Current-Max
    0.14A
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm