  • ELJ-FB151JF
ELJ-FB151JF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FB151JF
HK JDW NO:
590-ELJ-FB151JF
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ELJ-FB151JF
Description:
Inductor General Purpose Chip Molded Wirewound 150uH 5% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 95mA 11Ohm DCR 1812 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FB151JF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    FB
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    3.4mm
  • Current Rating
    95mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    11Ohm Max
  • Current
    580mA
  • Max DC Current
    95mA
  • Frequency - Self Resonant
    5.5MHz
  • Q @ Freq
    40 @ 1.5MHz
  • Q Factor
    40
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    95mA
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm