  • ELJ-FB1R0MF
ELJ-FB1R0MF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FB1R0MF
HK JDW NO:
590-ELJ-FB1R0MF
Datasheet:
ELJ-FB1R0MF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FB1R0MF
  • Surface Mount
    YES
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    470mA
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    520mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 25.2MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Rated Current-Max
    0.47A
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 25.2MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm