  • ELJ-FB6R8KF
ELJ-FB6R8KF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FB6R8KF
HK JDW NO:
590-ELJ-FB6R8KF
Datasheet:
ELJ-FB6R8KF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FB6R8KF
    Select All
  • Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    no
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.4mm
  • Construction
    Molded Chip
  • Current Rating
    310mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Current
    185mA
  • Max DC Current
    310mA
  • Frequency - Self Resonant
    26MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • DC Current
    310mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 5 MHZ
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm