  • ELJ-LC100KF
ELJ-LC100KF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-LC100KF
HK JDW NO:
590-ELJ-LC100KF
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
ELJ-LC100KF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-LC100KF
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Series
    LC
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    240mA
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.6Ohm
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Current - Saturation
    470mA
  • Rated Current-Max
    0.24A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm