  • ELJ-ND68NJF
ELJ-ND68NJF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-ND68NJF
HK JDW NO:
590-ELJ-ND68NJF
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ELJ-ND68NJF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-ND68NJF
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Series
    ND
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    340mA
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Construction
    Chip
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    68nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    570mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.45GHz
  • Q @ Freq
    15 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.34A
  • Height Seated (Max)
    0.057 1.45mm