  • ELJ-NK5N6EF
ELJ-NK5N6EF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-NK5N6EF
HK JDW NO:
590-ELJ-NK5N6EF
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ELJ-NK5N6EF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-NK5N6EF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    90mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    8GHz
  • Q @ Freq
    25 @ 250MHz
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Length
    1.016mm
  • Width
    609.6μm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NK
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5nH
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    750mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    750mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    5.6nH