  • ELL-6RH1R0M
ELL-6RH1R0M
advertisement
Manufacturer No:
ELL-6RH1R0M
HK JDW NO:
590-ELL-6RH1R0M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ELL-6RH1R0M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELL-6RH1R0M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    H
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    19mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    3A
  • Military Standard
    Not
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    19mOhm
  • Current
    1A
  • Max DC Current
    3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    3A
  • RMS Current (Irms)
    3A
  • Series Resistance
    19mOhm
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm