  • ELL-6SH271M
ELL-6SH271M
advertisement
Manufacturer No:
ELL-6SH271M
HK JDW NO:
590-ELL-6SH271M
Datasheet:
ELL-6SH271M
Description:
Power Choke Shielded Wirewound 270uH 20% 100KHz 370mA 1.2Ohm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
ELL-6SH271M
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Depth
    6.5mm
  • Current Rating
    260mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    4mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    270μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.4Ohm
  • Current
    1A
  • Max DC Current
    260mA
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    370mA
  • RMS Current (Irms)
    260mA
  • Series Resistance
    2.4Ohm
  • Height
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm