  • ELL-CTV271M
ELL-CTV271M
advertisement
Manufacturer No:
ELL-CTV271M
HK JDW NO:
590-ELL-CTV271M
Datasheet:
ELL-CTV271M
Step5Bar-code shipping tag
ELL-CTV271M
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    V
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.472W 12.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    Wirewound
  • Resistance
    400mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    1
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    810mA
  • Inductance
    270μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    400mOhm
  • Current
    2.1A
  • Max DC Current
    810mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    4747
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Self Resonant Frequency
    100kHz
  • Height
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm