  • ELM51703GC
ELM51703GC
advertisement
Manufacturer No:
ELM51703GC
Manufacturer:
Bivar Inc.
HK JDW NO:
100-ELM51703GC
Package:
Datasheet:
ELM51703GC
Description:
LED ASSY 0.170" 3MM GN WATER CLR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELM51703GC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Published
    2012
  • Series
    ELM5
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Configuration
    Single
  • Current
    30mA
  • Viewing Angle
    20°
  • Lens Style
    Round
  • Lens Size
    5.00mm Dia
  • Forward Voltage
    2.1V
  • Luminous Intensity
    40 mcd
  • Lens Type
    Clear
  • Millicandela Rating
    40mcd
  • Wavelength - Peak
    568nm
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Height
    4.32mm