  • ELSW-J71C3-0CPGS-D5700
ELSW-J71C3-0CPGS-D5700
advertisement
Manufacturer No:
ELSW-J71C3-0CPGS-D5700
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-ELSW-J71C3-0CPGS-D5700
Package:
1414 (3535 Metric)
Description:
LED SHWO COOL WHITE 5700K 2SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELSW-J71C3-0CPGS-D5700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1414 (3535 Metric)
  • Number of Pins
    3
  • Shape
    ROUND
  • Thermal Resistance of Package
    6°C/W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SHWO
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.138W 3.50mmx3.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    White, Cool
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN ZENER DIODE
  • Max Current Rating
    750mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.55V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    700mA
  • Lens Style
    Circular
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    68 lm/W
  • CCT (K)
    5700K (5310K ~ 6020K)
  • CRI (Color Rendering Index)
    70
  • Illumination Color
    White
  • Luminous Flux
    160 lm
  • Flux @ 25°C, Current - Test
    170lm 160lm~180lm
  • Flux @ 85°C, Current - Test
    148lm
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.084 2.13mm