  • ELT-5KT470LB
ELT-5KT470LB
advertisement
Manufacturer No:
ELT-5KT470LB
HK JDW NO:
590-ELT-5KT470LB
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ELT-5KT470LB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELT-5KT470LB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    5KT
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.205W 5.80mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    300mA
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.7Ohm
  • Max DC Current
    300mA
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    2623
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm