  • ELXG161VSN472MA80S
ELXG161VSN472MA80S
advertisement
Manufacturer No:
ELXG161VSN472MA80S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXG161VSN472MA80S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
LXG 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXG161VSN472MA80S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXG
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Height Seated (Max)
    3.228 82.00mm