  • ELXM3B1VSN561MA40S
ELXM3B1VSN561MA40S
advertisement
Manufacturer No:
ELXM3B1VSN561MA40S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXM3B1VSN561MA40S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
LXM 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.02A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXM3B1VSN561MA40S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXM
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.02A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.02A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8886A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm