  • ELXS161VSN182MA30S
ELXS161VSN182MA30S
advertisement
Manufacturer No:
ELXS161VSN182MA30S
HK JDW NO:
856-ELXS161VSN182MA30S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
LXS 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.62A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXS161VSN182MA30S
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.62A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.62A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.43A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.280 32.50mm