  • ELXS201VSN152MR45S
ELXS201VSN152MR45S
advertisement
Manufacturer No:
ELXS201VSN152MR45S
HK JDW NO:
856-ELXS201VSN152MR45S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
LXS 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.34A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 8950
Step5Bar-code shipping tag
ELXS201VSN152MR45S
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.34A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.34A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.01A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.870 47.50mm