  • ELXV350ELL560MFB5S
ELXV350ELL560MFB5S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV350ELL560MFB5S
HK JDW NO:
856-ELXV350ELL560MFB5S
Description:
LXV 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 255mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXV350ELL560MFB5S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXV
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    255mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    380mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    102mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    255mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm