  • ELXZ100ELL331MF15D
ELXZ100ELL331MF15D
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ100ELL331MF15D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXZ100ELL331MF15D
Package:
Radial, Can
Description:
LXZ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 400mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1435
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ100ELL331MF15D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    15
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXZ
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    360mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    400mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    180mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    400mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm