  • ELXZ250ETD101MFB5D
ELXZ250ETD101MFB5D
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ250ETD101MFB5D
HK JDW NO:
856-ELXZ250ETD101MFB5D
Description:
LXZ 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 290mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3926
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ250ETD101MFB5D
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Series
    LXZ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    290mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    250mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    116mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm