  • EMHJ160ADA101MF80G
EMHJ160ADA101MF80G
advertisement
Manufacturer No:
EMHJ160ADA101MF80G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EMHJ160ADA101MF80G
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
Alchip™- MHJ 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 220mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EMHJ160ADA101MF80G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Alchip™- MHJ
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    220mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    88mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    220mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    220mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm