  • EMI0805R-40
EMI0805R-40
advertisement
Manufacturer No:
EMI0805R-40
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-EMI0805R-40
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads EMI/RFI Suppressor Chip Bead SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EMI0805R-40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    EMI0805R
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Filters
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.45mm
  • Construction
    Chip Bead
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    40Ohm
  • Max DC Current
    600mA
  • Rated Current
    0.6A
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    50mOhm
  • Impedance @ Frequency
    40Ohm @ 100MHz
  • Height
    1.0922mm