  • EMK107BJ225KA-T
EMK107BJ225KA-T
advertisement
Manufacturer No:
EMK107BJ225KA-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-EMK107BJ225KA-T
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
EMK107BJ225KA-T
Purchasing and Inquiry
EMK107BJ225KA-T Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
EMK107BJ225KA-T Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
EMK107BJ225KA-T Applications
There are a lot of Taiyo Yuden EMK107BJ225KA-T applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
EMK107BJ225KA-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm