  • EMVK350ADA4R7MD55G
EMVK350ADA4R7MD55G
advertisement
Manufacturer No:
EMVK350ADA4R7MD55G
HK JDW NO:
856-EMVK350ADA4R7MD55G
Description:
Alchip™- MVK 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 15mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EMVK350ADA4R7MD55G
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    Alchip™- MVK
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    15mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15mA @ 120Hz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.2mm