  • ENC28J60T-I/SO
ENC28J60T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
ENC28J60T-I/SO
HK JDW NO:
536-ENC28J60T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ENC28J60T-I/SO
Description:
3.1V~3.6V CMOS 10 Base-T PHY SPI Controllers Interface ICs DUAL ENC28J60 28 Pins Controller 1.27mm 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
ENC28J60T-I/SO Overview
It is a part of the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Carrying is easy with the Tape & Reel (TR)-shaped packaging. It is important to regulate the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation. With a 3.1V~3.6VV power source, you should be able to use it. A 28 termination can be found in it. When 3.3V is used as the supply voltage, high efficiency can be achieved. As a member of the ENC28J60 family, it is a prime number. 28 pins are needed for operation. At the time of writing, the clock of this device is running at a frequency of 25MHz. For maximum efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V. There is a supply of 160mA at the moment. The part has 1 serial I/Os incorporated. It requires the greatest amount of current, 180mA, in order to function.
ENC28J60T-I/SO Features
25MHz clock frequency
ENC28J60T-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology ENC28J60T-I/SO Controllers Interface ICs applications.
  • PLCs
  • Telecom, 5G LTE Base-Station
  • Security Cameras
  • Laptops
  • Door Security Systems
  • USB Type-C
  • Desktop PCs
  • Portable/External hard drives
  • Handheld Instruments
  • Tablets/Mobile Devices
Step5Bar-code shipping tag
ENC28J60T-I/SO
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Current
    180mA
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Current - Supply
    160mA
    Ethernet
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Number of Serial I/Os
    10 Base-T PHY
  • Data Transfer Rate-Max
    1.25 MBps
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm