  • EP20K30ETC144-2
EP20K30ETC144-2
advertisement
Manufacturer No:
EP20K30ETC144-2
HK JDW NO:
386-EP20K30ETC144-2
Package:
144-LQFP
Datasheet:
EP20K30ETC144-2
Description:
1.6mm mm FPGAs APEX-20KE® Series 144-LQFP 0.5mm mm 144
Quantity:
In Stock : 4066
Step5Bar-code shipping tag
EP20K30ETC144-2
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP20K30
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Number of Outputs
    84
  • Number of I/O
    92
  • Clock Frequency
    160MHz
  • Propagation Delay
    2.69 ns
  • Number of Inputs
    84
  • Number of Logic Elements/Cells
    1200
  • Total RAM Bits
    24576
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    120
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm