  • EP2AGX125EF29I5N
EP2AGX125EF29I5N
advertisement
Manufacturer No:
EP2AGX125EF29I5N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP2AGX125EF29I5N
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP2AGX125EF29I5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria II GX Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
Quantity:
In Stock : 3127
Purchasing and Inquiry
EP2AGX125EF29I5N Overview
In the package 780-BBGA, FCBGA, this product is provided. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. The basic building blocks of logic contain 118143 logic elements/cells. Power is provided by a 0.9V-volt supply. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. This device is powered by a 0.87V~0.93V battery. As part of the Arria II GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. With this device, you will be able to make use of 372 outputs. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, the terminations of this piece are 780. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 8315904. EP2AGX125 is the base part number that can be used to identify related parts. 4964 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is provided by a 0.91.2/3.31.52.5V battery that is included with the device. Usually, fpga semiconductor uses a 500MHz crystal.
EP2AGX125EF29I5N Features
372 I/Os
Up to 8315904 RAM bits
EP2AGX125EF29I5N Applications
There are a lot of Intel EP2AGX125EF29I5N FPGAs applications.
  • Device controllers
  • Medical imaging
  • Secure Communication
  • ASIC prototyping
  • Image processing
  • Artificial intelligence (AI)
  • Broadcast
  • Scientific Instruments
  • Aerospace and Defense
  • Server Applications
Step5Bar-code shipping tag
EP2AGX125EF29I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria II GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP2AGX125
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    372
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.91.2/3.31.52.5V
  • Number of I/O
    372
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    118143
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    4964
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm