  • EP3SE260F1152C4N
EP3SE260F1152C4N
advertisement
Manufacturer No:
EP3SE260F1152C4N
HK JDW NO:
386-EP3SE260F1152C4N
Datasheet:
EP3SE260F1152C4N
Description:
3.9mm mm FPGAs Stratix? III E Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP3SE260F1152C4N Overview
A 1152-BBGA, FCBGA package is provided with this component. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. A total of 744 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. There are 255000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Power is provided by a 0.9V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. The supply voltage of the device is 0.86V~1.15V , at which it runs. It is a type of FPGA belonging to the Stratix? III E seies. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. There are 744 outputs incorporated in this device. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. Having a RAM bit size of 16672768 means that this device will offer you a lot of memory. If you are looking for related parts, you can use the base part number EP3SE260 as a starting point. The FPGA is built as an array of 10200 latches or CLBs. An external power supply of 1.2/3.3V is required to power the device. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 717MHz to generate the signal. The IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY feature is also characteristic of fpga circuit.
EP3SE260F1152C4N Features
744 I/Os
Up to 16672768 RAM bits
EP3SE260F1152C4N Applications
There are a lot of Intel EP3SE260F1152C4N FPGAs applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific Instruments
  • DO-254
  • ADAS
  • Data center hardware accelerators
  • Radar and Sensors
  • Data Mining
  • Integrating multiple SPLDs
  • Bioinformatics
  • Medical Electronics
Step5Bar-code shipping tag
EP3SE260F1152C4N
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    0.86V~1.15V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP3SE260
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    255000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    10200
  • Height Seated (Max)
    3.9mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm