  • EP3SE80F1152I4LN
EP3SE80F1152I4LN
advertisement
Manufacturer No:
EP3SE80F1152I4LN
HK JDW NO:
386-EP3SE80F1152I4LN
Datasheet:
EP3SE80F1152I4LN
Description:
3.9mm mm FPGAs Stratix? III E Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP3SE80F1152I4LN Overview
In the package 1152-BBGA, FCBGA, this product is provided. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. A total of 744 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Logic blocks consist of 80000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 0.9V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates at a voltage of 0.86V~1.15V and uses a battery to supply power. There are many types of FPGAs in the Stratix? III E series, this is one of them. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. The device has 744 outputs that are integrated into it. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. The RAM bits that this device offer is 6843392. Related parts can be found by using its base part number EP3SE80. 3200 LABs and CLBs are built into this FPGA. An external power supply of 1.2/3.3V is required to power the device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 717MHz to operate. The IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY feature also characterizes fpga circuit.
EP3SE80F1152I4LN Features
744 I/Os
Up to 6843392 RAM bits
EP3SE80F1152I4LN Applications
There are a lot of Intel EP3SE80F1152I4LN FPGAs applications.
  • Video & Image Processing
  • Data center hardware accelerators
  • Device controllers
  • Radar and Sensors
  • Industrial Ethernet
  • Distributed Monetary Systems
  • Space Applications
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Voice recognition
  • Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
EP3SE80F1152I4LN
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    0.86V~1.15V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP3SE80
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    80000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    3200
  • Height Seated (Max)
    3.9mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm