  • EP4CGX110CF23C8N
EP4CGX110CF23C8N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CGX110CF23C8N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4CGX110CF23C8N
Package:
484-BGA
Datasheet:
EP4CGX110CF23C8N
Description:
2.4mm mm FPGAs Cyclone? IV GX Series 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
EP4CGX110CF23C8N Overview
In the 484-BGA package, you will find fpga chips. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. There are 270 I/Os for better data transfer. A fundamental building block is made up of 109424 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.16V~1.24V . As part of the Cyclone? IV GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. There are 270 outputs incorporated in this device. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, it has a total of 484 terminations. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 5621760 bFpga chipss. Its base part number EP4CGX110 can be used to find parts that are related to it. 6839 LABs/CLBs are configured on this FPGA. The device runs on a 1.21.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. A crystal oscillating at 472.5MHz is one of the most common components of this device.
EP4CGX110CF23C8N Features
270 I/Os
Up to 5621760 RAM bits
EP4CGX110CF23C8N Applications
There are a lot of Intel EP4CGX110CF23C8N FPGAs applications.
  • Automotive
  • Computer hardware emulation
  • DO-254
  • Consumer Electronics
  • Radar and Sensors
  • Space Applications
  • Digital signal processing
  • Aircraft navigation
  • Defense Applications
  • Software-defined radios
Step5Bar-code shipping tag
EP4CGX110CF23C8N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Cyclone® IV GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.16V~1.24V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4CGX110
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    270
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    270
  • Clock Frequency
    472.5MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    109424
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    6839
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm