  • EP4CGX22BF14C7N
EP4CGX22BF14C7N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CGX22BF14C7N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4CGX22BF14C7N
Package:
169-LBGA
Datasheet:
EP4CGX22BF14C7N
Description:
1.55mm mm FPGAs Cyclone? IV GX Series 169-LBGA 1mm mm 169
Purchasing and Inquiry
EP4CGX22BF14C7N Overview
Fpga chips is supplied in the 169-LBGA package. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. 72 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 21280 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. A supply voltage of 1.16V~1.24V is needed in order for fpga chips to operate. An FPGA belonging to the Cyclone? IV GX series is referred to as an FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. There are 72 outputs incorporated in this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 169 terminations. The RAM bits that this device offer is 774144. In order to find related parts, use the part number EP4CGX22 as a base. A total of 1330 LABs/CLBs are included in this FPGA. Powered by a 1.21.2/3.32.5V power supply, it can be operated by almost anyone.
EP4CGX22BF14C7N Features
72 I/Os
Up to 774144 RAM bits
EP4CGX22BF14C7N Applications
There are a lot of Intel EP4CGX22BF14C7N FPGAs applications.
  • Automation
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Solar Energy
  • Computer hardware emulation
  • Artificial intelligence (AI)
  • Medical imaging
  • Voice recognition
  • Image processing
  • Security systems
  • Server Applications
Step5Bar-code shipping tag
EP4CGX22BF14C7N
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    169-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Cyclone® IV GX
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    169
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.16V~1.24V
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4CGX22
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B169
  • Number of Outputs
    72
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    72
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    21280
  • Total RAM Bits
    774144
  • Number of LABs/CLBs
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm