  • EP4CGX30CF19I7
EP4CGX30CF19I7
advertisement
Manufacturer No:
EP4CGX30CF19I7
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4CGX30CF19I7
Package:
324-LBGA
Datasheet:
EP4CGX30CF19I7
Description:
1.55mm mm FPGAs Cyclone? IV GX Series 324-LBGA 1mm mm 324
Purchasing and Inquiry
EP4CGX30CF19I7 Overview
There are two packages that contain fpga chips: 324-LBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 150 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block consists of 29440 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. The supply voltage of the device is 1.16V~1.24V , at which it runs. This is a type of FPGA that is part of the Cyclone? IV GX series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. During the installation of this device, 150 outputs were incorporated. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 324 terminations. This device has 1105920 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. EP4CGX30 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA consists of 1840 LABs/CLBs. It is powered by a 1.21.2/3.32.5V battery, which can be purchased separately. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 472.5MHz to generate the signal.
EP4CGX30CF19I7 Features
150 I/Os
Up to 1105920 RAM bits
EP4CGX30CF19I7 Applications
There are a lot of Intel EP4CGX30CF19I7 FPGAs applications.
  • Computer hardware emulation
  • Military DSP
  • Software-defined radio
  • Device controllers
  • Broadcast
  • Consumer Electronics
  • Automotive Applications
  • Medical imaging
  • Industrial Ethernet
  • Secure Communication
Step5Bar-code shipping tag
EP4CGX30CF19I7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Logic Elements/Cells
    29440
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    1840
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    324-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Cyclone® IV GX
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    324
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.16V~1.24V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP4CGX30
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B324
  • Number of Outputs
    150
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    150
  • Clock Frequency
    472.5MHz