  • EP4S100G3F45I3N
EP4S100G3F45I3N
advertisement
Manufacturer No:
EP4S100G3F45I3N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4S100G3F45I3N
Package:
1932-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4S100G3F45I3N
Description:
3.6mm mm FPGAs STRATIX? IV GT Series 1932-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP4S100G3F45I3N Overview
A 1932-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic blocks consist of 291200 logic elements/cells. Supply voltage is 0.95V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.92V~0.98V and uses a battery to supply power. The STRATIX? IV GT Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~100°C TJ when the device is operating. There are 781 outputs incorporated in this device. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. This device has 17661952 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number EP4S100G3 can be used to find related parts. The FPGA is built as an array of 11648 latches or CLBs. The device runs on a 0.951.2/31.52.5V battery and requires no additional power supply to operate. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 717MHz to operate.
EP4S100G3F45I3N Features
781 I/Os
Up to 17661952 RAM bits
EP4S100G3F45I3N Applications
There are a lot of Intel EP4S100G3F45I3N FPGAs applications.
  • OpenCL
  • Distributed Monetary Systems
  • Random logic
  • Military Temperature
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Secure Communication
  • Video & Image Processing
  • Filtering and communication encoding
  • Ecosystem
  • Artificial intelligence (AI)
Step5Bar-code shipping tag
EP4S100G3F45I3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1932-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STRATIX® IV GT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.92V~0.98V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.95V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4S100G3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B
  • Number of Outputs
    781
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.951.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    781
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    291200
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    11648
  • Height Seated (Max)
    3.6mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm