  • EP4S40G2F40I3N
EP4S40G2F40I3N
advertisement
Manufacturer No:
EP4S40G2F40I3N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4S40G2F40I3N
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4S40G2F40I3N
Description:
3.8mm mm FPGAs STRATIX? IV GT Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 8690
Purchasing and Inquiry
EP4S40G2F40I3N Overview
A 1517-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 654 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 228000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 0.95V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.92V~0.98V . This is a type of FPGA that is part of the STRATIX? IV GT series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~100°C TJ when operating the machine. This device is equipped with 654 separate outputs, which makes it a very versatile device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. A device like this one offers 17544192 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Related parts can be found by using its base part number EP4S40G2. 9120 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Powered by a 0.951.2/31.52.5V power supply, it can be operated by almost anyone. Typically, it uses a crystal oscillating at 717MHz in order to operate.
EP4S40G2F40I3N Features
654 I/Os
Up to 17544192 RAM bits
EP4S40G2F40I3N Applications
There are a lot of Intel EP4S40G2F40I3N FPGAs applications.
  • Industrial IoT
  • Solar Energy
  • Data center search engines
  • Distributed Monetary Systems
  • Filtering and communication encoding
  • Data Center
  • Automotive Applications
  • ASIC prototyping
  • Telecommunication
  • Consumer Electronics
Step5Bar-code shipping tag
EP4S40G2F40I3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STRATIX® IV GT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.92V~0.98V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.95V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4S40G2
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B
  • Number of Outputs
    654
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.951.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    654
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    228000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    9120
  • Height Seated (Max)
    3.8mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm