  • EP4SGX110HF35C2
EP4SGX110HF35C2
advertisement
Manufacturer No:
EP4SGX110HF35C2
HK JDW NO:
386-EP4SGX110HF35C2
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SGX110HF35C2
Description:
3.6mm mm FPGAs Stratix? IV GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP4SGX110HF35C2 Overview
In the 1152-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Its 488 I/Os help it transfer data more efficiently. There are 105600 logic elements/cells to form a fundamental building block. 0.9V volts power it. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. The supply voltage of the device is 0.87V~0.93V , at which it runs. It is a type of FPGA belonging to the Stratix? IV GX seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. In order to make this device as versatile as possible, there are 488 different outputs included. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. The RAM bits that this device offer is 9793536. Related parts can be found by using its base part number EP4SGX110. The FPGA consists of 4224 LABs/CLBs. The device runs on a 0.91.2/31.52.5V battery and requires no additional power supply to operate. It usually uses a 800MHz crystal.
EP4SGX110HF35C2 Features
488 I/Os
Up to 9793536 RAM bits
EP4SGX110HF35C2 Applications
There are a lot of Intel EP4SGX110HF35C2 FPGAs applications.
  • Automotive driver's assistance
  • OpenCL
  • Wired Communications
  • Digital signal processing
  • Consumer Electronics
  • Industrial IoT
  • Military DSP
  • Data Mining
  • Camera time adjustments
  • Security systems
Step5Bar-code shipping tag
EP4SGX110HF35C2
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP4SGX110
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    488
  • Number of I/O
    488
  • Clock Frequency
    800MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    105600
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    4224
  • Height Seated (Max)
    3.6mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm