  • EP4SGX180DF29I3
EP4SGX180DF29I3
advertisement
Manufacturer No:
EP4SGX180DF29I3
HK JDW NO:
386-EP4SGX180DF29I3
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SGX180DF29I3
Description:
3.5mm mm FPGAs Stratix? IV GX Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
Purchasing and Inquiry
EP4SGX180DF29I3 Overview
There are two packages that contain fpga chips: 780-BBGA, FCBGA package and X package. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. A total of 372 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 175750 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 0.9V powers it. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates at a voltage of 0.87V~0.93V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Stratix? IV GX series are a type of FPGA that belong to the Stratix? IV GX series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. In order to make this device as versatile as possible, there are 372 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The total number of terminations is 780. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 13954048. Parts related to this part can be found using its base part number EP4SGX180. The FPGA is built as an array of 7030 latches or CLBs. Fpga electronics operates from a 0.91.2/31.52.5V power supply. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 717MHz, to create the signal.
EP4SGX180DF29I3 Features
372 I/Os
Up to 13954048 RAM bits
EP4SGX180DF29I3 Applications
There are a lot of Intel EP4SGX180DF29I3 FPGAs applications.
  • Automotive
  • Medical ultrasounds
  • Scientific Instruments
  • Device controllers
  • Audio
  • Server Applications
  • Cryptography
  • ADAS
  • Computer hardware emulation
  • Data center search engines
Step5Bar-code shipping tag
EP4SGX180DF29I3
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP4SGX180
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    372
  • Number of I/O
    372
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    175750
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    7030
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm