  • EP4SGX530NF45C4NES
EP4SGX530NF45C4NES
advertisement
Manufacturer No:
EP4SGX530NF45C4NES
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
386-EP4SGX530NF45C4NES
Package:
FBGA
Description:
3.8mm mm FPGAs FBGA 1mm mm 1932
Quantity:
In Stock : 10902
Step5Bar-code shipping tag
EP4SGX530NF45C4NES
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    1932
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    920
  • RAM Size
    3.3MB
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Number of Logic Blocks (LABs)
  • Height Seated (Max)
    3.8mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm