  • EP7312-IR-90
EP7312-IR-90
advertisement
Manufacturer No:
EP7312-IR-90
Manufacturer:
Cirrus Logic Inc.
HK JDW NO:
143-EP7312-IR-90
Package:
204-TFBGA
Datasheet:
EP7312-IR-90
Description:
0.65mm ARM7TDMI 32-bit Microprocessor EP7 Series EP7312 90MHz 2.5V 204-TFBGA
Purchasing and Inquiry
EP7312-IR-90 Overview
Due to its 204-TFBGA packaging, it is convenient to ship overseas. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. It is important to understand the operating temperature around -40°C~85°C TA. This is part of the EP7 series. A ARM7TDMI processor powers this CPU. There are SDRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features interfaces DAI, IrDA, SSI, UART. There is 2.5V 2.7V 3.0V 3.3V I/O running on this CPU. It is a MICROCONTROLLER, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. Search EP7312 for variants of the embedded microprocessor. Total terminations are 204. A 2.5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. The CPU operates at a frequency of 90MHz. The maximum supply current is 2.7V. There is a wide width of 32 on the external data bus of this CPU. 204 pins are injected into the part body. A CPU with 1 cores. There are 27 I/Os connected to the CPU programs.
EP7312-IR-90 Features
ARM7TDMI Core
32-Bit Structure
1-Core CPU
27 I/Os
EP7312-IR-90 Applications
There are a lot of Cirrus Logic Inc. EP7312-IR-90 Microprocessor applications.
  • Missile control
  • Day to day life field
  • Toys
  • Walkie talkies
  • Instrumentation and process control field
  • Industrial instrumentation devices
  • Tape drives
  • PDAs, game consoles
  • Home appliances
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
Step5Bar-code shipping tag
EP7312-IR-90
  • Package / Case
    204-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    EP7
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    204
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    90MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP7312
  • Pin Count
    204
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B204
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of I/O
    27
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM7TDMI
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    28
  • Core Architecture
    ARM
  • External Data Bus Width
    32
  • Voltage - I/O
    2.5V 2.7V 3.0V 3.3V