  • EPAG201ELL391ML40S
EPAG201ELL391ML40S
advertisement
Manufacturer No:
EPAG201ELL391ML40S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EPAG201ELL391ML40S
Package:
Radial, Can
Description:
PAG 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.24A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EPAG201ELL391ML40S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.24A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.86A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PAG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.24A