  • EPF10K20TC144-3N
EPF10K20TC144-3N
advertisement
Manufacturer No:
EPF10K20TC144-3N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EPF10K20TC144-3N
Package:
144-LQFP
Datasheet:
EPF10K20TC144-3N
Description:
1.6mm mm FPGAs FLEX-10K® Series 144-LQFP 0.5mm mm 144
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EPF10K20TC144-3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FLEX-10K®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EPF10K20
  • Number of Outputs
    102
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Number of I/O
    102
  • Propagation Delay
    0.5 ns
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    LOADABLE PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    1152
  • Total RAM Bits
    12288
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    144
  • Output Function
    REGISTERED
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    20mm