  • EPM3032ALI44-10N
EPM3032ALI44-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM3032ALI44-10N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM3032ALI44-10N
Package:
PLCC
Datasheet:
EPM3032ALI44-10N
Description:
PMIC 44 Pin 125MHz 3.3V PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM3032ALI44-10N Overview
A mobile phone network consists of 32macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the PLCCpackage, you will find it.It is programmed with 34 I/Os.44terminations are programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.It is powered by a voltage of 3.3V volts.It is a part of the family [0].It has 44pins programmed.It is also characterized by YES.It is possible to construct digital circuits using 600gates, which are devices that serve as building blocks.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.The electronic part is mounted by Surface Mount.The pins are [0].A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.It operates with the minimal supply voltage of 3V.A total of 34 Programmable I/Os are available.There can be 125MHz frequency achieved.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than -40°C.It is recommended that the operating temperature be below 85°C.The logic block consists of 2 l logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be less than 0.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
EPM3032ALI44-10N Features
PLCC package
34 I/Os
44 pin count
44 pins
2 logic blocks (LABs)
EPM3032ALI44-10N Applications
There are a lot of Altera EPM3032ALI44-10N CPLDs applications.
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Cross-Matrix Switch
  • Reset swapping
  • Field programmable gate
  • Storage Cards and Storage Racks
  • State machine control
  • Power Meter SMPS
  • POWER-SAVING MODES
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Software Configuration of Add-In Boards
Step5Bar-code shipping tag
EPM3032ALI44-10N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    34
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    227.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    600
  • Number of Programmable I/O
    34
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    2
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height
    3.81mm
  • Length
    16.59mm
  • Width
    16.59mm