  • EPM3064ATC100-7N
EPM3064ATC100-7N
advertisement
Manufacturer No:
EPM3064ATC100-7N
HK JDW NO:
2936-EPM3064ATC100-7N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM3064ATC100-7N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 166.67MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3064ATC100-7N Overview
There are 64 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.A TQFP package contains the item.It is equipped with 66I/O ports.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.There is 3.3V voltage supply for this device.It is a part of the family [0].In this chip, the 100pins are programmed.When using this device, YEScan also be found.In digital circuits, 1250gates serve as building blocks.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In general, it is recommended to store data in [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.It is designed with 100 pins.There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.There are 66 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. A frequency of 166.67MHzcan be achieved.It is recommended that the operating temperature be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 70°C.4logic blocks (LABs) make up this circuit.There should be a lower maximum frequency than 222.2MHz.In programmable logic, a type of logic can be categorized as EE PLD.
EPM3064ATC100-7N Features
TQFP package
66 I/Os
100 pin count
100 pins
4 logic blocks (LABs)
EPM3064ATC100-7N Applications
There are a lot of Altera EPM3064ATC100-7N CPLDs applications.
  • Power up sequencing
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Power automation
  • Digital systems
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Handheld digital devices
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Custom shift registers
  • I2C BUS INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
EPM3064ATC100-7N
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    66
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    222.2MHz