  • EPM3128ATC144-5N
EPM3128ATC144-5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM3128ATC144-5N
HK JDW NO:
2936-EPM3128ATC144-5N
Datasheet:
EPM3128ATC144-5N
Description:
PMIC 144 Pin 250MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3128ATC144-5N Overview
There are 128 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the TQFP package.The device has 96inputs and outputs.The termination of a device is set to [0].This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.There is 3.3V voltage supply for this device.This part is included in Programmable Logic Devices.Chips are programmed with 144 pins.It is also characterized by YES.A digital circuit is built using 2500gates.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.The device has a pinout of [0].A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.With a minimal supply voltage of [0], it operates.It is possible to achieve a frequency of 250MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 70°C.There are 8logic blocks (LABs) that make up its basic building block.If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM3128ATC144-5N Features
TQFP package
96 I/Os
144 pin count
144 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM3128ATC144-5N Applications
There are a lot of Altera EPM3128ATC144-5N CPLDs applications.
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Power Meter SMPS
  • Random logic replacement
  • Protection relays
  • TIMERS/COUNTERS
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Address decoding
  • High speed graphics processing
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Software Configuration of Add-In Boards
Step5Bar-code shipping tag
EPM3128ATC144-5N
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.319103g
  • Number of Terminations
    144
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    250MHz
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    96
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    5 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
  • Speed Grade
    5
  • In-System Programmable
  • Height
    1.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm